معاونیت امور علمی

معاونیت علمی پوهنتون

 بیوگرافی پوهنمل احمد جاهد مشتاق                                                              

 پوهنمل احمد جاهد مشتاق در سال ۱۳۶۶ خورشیدی  دیده به جهان گشود. موصوف آموزش دوره مکتب را در سال ۱۳۸۳ در مکتب لیسه میرمسجدی ولایت کاپیسا به درحه اعلی به پایه اکمال رسانید. آقای مشتاق در سال ۱۳۸۴ خورشیدی پس از سپری نمودن آزمون کانکور وارد دانشکده زبان و ادبیات   دانشگاه البیرونی گردیده و در سال ۱۳۸۷ از رشته ژورنالیزم آن دانشکدۀ به درجه عالی گواهی کارشناسی لیسانس را بدست آورد. موصوف در کنار دروس دانشگاه مسوولیت ماهنامه کاپیسای بزرگ را نیز بر عهده داشته است. جاهد مشتاق پس از فراغت به مدت یک سال به حیث ترینر اساتید مکاتب در   موسسه  ADA ایفای وظیفه نموده است.  نام برده به دلیل فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در بین جوانان از شهرت و شخصیت ویژه­یی برخوردار است.

 جاهد مشتاق در سال ۱۳۸۸ طی یک رقابت آزاد توانست عضویت کادر علمی و مسلکی دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته زبان و ادبیات دانشگاه البیرونی را کسب نماید. سپس موصوف جهت فراگیری وتکمیل نمودن دوره کارشناسی ارشد (ماستری) توسط بورسیه رسمی در سال ۱۳۹۲ عازم کشور مالیزیا شده و   دوره کارشناسی ارشد خویش را در دانشگاه بین المللی پهنگ مالیزیا موفقانه به اتمام رسانید. آقای مشتاق پس از برگشت به کشور مصروف فعالیت های علمی و اکادمیک خویش بوده و سمت معاونیت فاکولته را نیز بر عهده گرفت. از اواخر سال ۱۳۹۶  مسوولیت مرکز صلح دانشگاه البیرونی را نیز بر عهده   داشته است.

نگاشته های علمی و پژوهشی وی در نشریات بین المللی به چاپ رسیده است. چنانچه از وی چهار مقاله به زبان­ انگلیسی در مجله­های بین المللی به نشر رسیده و همچنان در دوکنفرانس بین المللی مقاله های علمی خویش را ارایۀ نموده است. در کنار تدریس و نوشتن مقاله های علمی-تحقیقی منحیث بازنگر با مجله علمی بین المللی علوم سیاسی و توسعه نیز همکاری داشته است. علاوه برآن نخستین کتاب خویش را تحت عنوان «فرهنگ روزنامه خوانی میان دانشجویان افغانستان» به چاپ رسانیده است و هم چنان کتاب جدیدش تحت عنوان «تأثیرات رسانه­های اجتماعی بر روند پیشرفت تحصیلی دانشجویان» نیز زیر چاپ می باشد.‌ در این اواخر پروپوزل تحقیقی اش نیز از سوی برنامه انکشاف تحصیلات عالی افغانستان پذیرفته شده است.

 به اساس پیشنهاد وزارت محترم تحصیلات عالی وحکم شماره (۷۸۱)
مورخ 4/5/1397 مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان محترم پوهنمل احمد جاهد مشتاق در پست معاونیت علمی دانشگاه منظور گردید. آقای مشتاق در کنار معاونیت علمی، ریاست کمیته­های تضمین کیفیت، تقرر و ترفیعات، عضویت شورای علمی دانشگاه،‌ هیأت تحریر مجله علمی و کمیته تحقیقات پوهنتون البیرونی را نیز بر عهده دارد. گام­هایش استوار، زنده­گی اش پایه­دار و کامگاری هرچه بیشتر نصیبش باد.

Tel: +93 (0) 74259098

Mail: vc.academic@au.edu.af

 

 

 

وظايف رسمی: